Zapraszamy na niezwykłe wycieczki w Góry świętokrzyskie, które poprowadzi Przewodnik po Górach Świętokrzyskich.


U podnóża Łysej Góry klęczy jakże stary pielgrzym, o niezwykłym imieniu Emeryk, legenda głosi że człowiek ten odwiedził już wszystkie święte miejsca na ziemi, a teraz idzie do ostatniego, pielgrzymuje do najstarszego polskiego sanktuarium na Łyścu, gdzie zgromadzono kilka fragmentów tego krzyża na którym umarł Chrystus.
Tą część wycieczki drogi Turysto poświęć na chwile refleksji, pomyśl ile wokół Ciebie jest piękna będącego dziełem Stwórcy, tym bardziej że będziesz już na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, gdzie można podziwiać przyrodę o charakterze „puszczy pierwotnej”, rozpoznać różne gatunki flory i fauny jaka tam występuje.


Tereny te Stefan Żeromski nazywał Puszcza Jodłowa
Idąc szlakiem relacji Nowa Słupia – Święty Krzyż tzw. drogą królewską , zobaczysz kolejne stację drogi krzyżowej na szczyt Łysej Góry, ale także pogańskie wały kultowe na Łysej Górze, miniesz apteki, bramę i już będziesz pod klasztorem, gdzie razem wejdziemy na błogosławieństwo i ucałowanie świętych relikwii krzyża świętego


Możemy wejść do krypt grobowych, i zobaczyć Jeremiego Wiśniowieckiego, wejść na krużganki czy też do Muzeum Misyjnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Wielką osobliwością Gór Świętokrzyskich są Gołoborza pokrywające szczyty górskie
Gołoborze na Łysej Górze warto zwiedzić z przewodnikiem świętokrzyskim, jest to doskonały punkt edukacyjny gdzie możemy westchnąć wędrówki. Przewodnik po Górach Świętokrzyskich pokaże z tego miejsca widoczne atrakcje turystyczne gór świętokrzyskich.

Puszcza Jodłowa po której pospacerujesz z przewodnikiem świętokrzyskim kryje moc tajemnic.

Przewodnik Świętokrzyski wzbudzi twoją ciekawość opowiadając legendy o górach świętokrzyskich.

To właśnie tu odbywały się słynne zloty czarownic, określane jako Sabat na Łysej Górze.

Opowiemy sobie o Pogańskich Kręgach Kamiennych na Łysej Górze, czy inna nazwa to Pogańskie wały Kultowe Łysej Góry.